Activ-Med | 3 rzeczy związane z odżywianiem, które mogą utrudniać Ci odchudzanie
3028
post-template-default,single,single-post,postid-3028,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

3 rzeczy związane z odżywianiem, które mogą utrudniać Ci odchudzanie

3 rzeczy związane z odżywianiem, które mogą utrudniać Ci odchudzanie

3 rzeczy związane z odżywianiem, które mogą utrudniać Ci odchudzanie. ⚖️🍎🍏
✅ 1. Dodatni bilans kaloryczny ukryty poza talerzem.
Często żyjemy w przeświadczeniu, że jemy mało, a to tylko pół prawdy bo np. nie liczymy słodzonej 3 łyżeczkami cukru kawki lub herbatki pitej 3 dziennie.
3 łyżeczki cukru to ok. 15g x 4 kcal = 60 x 3 = 180 kcal. Kawka?
Proszę bardzo! 3 kawki po 2 łyżeczki cukru 40 kcal plus mleczko 2% 50ml = 23 x 3 = 69. 40 kcal + 69 kcal = 109 x 3 = 327 kcal x choćby 20 dni (bo np. pijemy tylko w pracy) = 6540 kcal na miesiąc!
Ta „śmieszna” dzienna ilość kcal, której nie weźmiesz pod uwagę podczas liczenia kcal może Cię zatrzymywać w osiągnięciu wyznaczonego celu, albo może Cię od niego stopniowo oddalać.
Zwróć uwagę co jeszcze dostarczasz do organizmu poza posiłkami, bo może okazać się, że to tam właśnie jest Twoja nadwyżka kcal.
✅ 2. Produkty, które spożywasz są mało sycące.
Jeżeli posiłek będzie miał małą objętość, to istnieje ryzyko że się nim nie najesz. Przykład? Małe jabłko waży ok. 150g i zawiera 75 kcal.
Dla porównania popularny wafelek przekładany kremem kakaowym w czekoladzie waży 36g i dostarcza 188 kcal! Zjedz jabłko w miejsce swojego ulubionego batonika i sprawdź jak to działa u Ciebie. To samo tyczy się mocno przetworzonych produktów, których czasami nie trzeba gryźć by je przełknąć.
Jeżeli w Twoich posiłkach będzie brakowało odpowiedniej ilości błonnika czy białka, które zapewniają nam uczucie sytości po ich spożyciu, to możesz czuć głód mimo spełnienia założeń kalorycznych, które mają pomóc nawet w utrzymaniu wagi.
Zadbaj o wyżej wymienione, a będzie Ci łatwiej utrzymać się swoich postanowieniach.
✅ 3. Nie robisz odpoczynku od redukcji.
Tak. Ten proces bywa męczący, ciągle odmawianie sobie i innym którzy proponują coś czego „nie możemy ” jeść, a także drażliwość spowodowana byciem w trybie walki o uciekające kilogramy to tylko niektóre z niedogodności, które mogą występować podczas redukcji wagi.
Wychodzenie na neutralny dla naszej wagi bilans kaloryczny, to jedno z wielu narzędzi, które pozwalają nam odetchnąć. Jednocześnie jest to ważny element strategii, która ma na celu utratę zbędnej tkanki tłuszczowej, bo dajemy sobie odpocząć psychiczne i fizycznie od stanu, który może być przez nasz organizm odbierany jako zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Przeciągająca się w czasie nadgorliwość w trzymaniu diety może się na Tobie zemścić.
Z jedzeniem mamy różne relacje, a w redukcji chodzi też o to by ich nie zepsuć i nie doprowadzić do zaburzeń odżywiania takich jak bulimia, anoreksja czy ortoreksja, które są dla nas realnym zagrożeniem jeśli będziemy myśleli, by za wszelką cenę stracić zbędne kilogramy.
Dlatego kiedy czujesz, że masz już dość i nie da się z Tobą wytrzymać, wyjdź na swoje aktualne zero kaloryczne, odpocznij i wróć do redukcji jak nabierzesz sił.
Ciąg dalszy nastąpi… 🙂
-Dietetyk Jakub Wroński