Activ-Med | Aktywność fizyczna i żywienie kobiet w ciąży
2795
post-template-default,single,single-post,postid-2795,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Aktywność fizyczna i żywienie kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna i żywienie kobiet w ciąży

Jedna z moich obserwatorek zapytała czy mogłabym napisać post na temat żywienia i aktywności fizycznej w czasie ciąży – a więc tak też zrobiłam. ?
Zachęcam do przeczytania. ?
Żywienie kobiet w ciąży – na co zwrócić uwagę? ?
? Nie trzeba wprowadzać wielkich zmian w jadłospisie, jeśli codzienna dieta jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana.
? Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne kobiet. Jest to +85 kcal na dobę w I trymestrze, +285 kcal na dobę w II trymestrze i +475 kcal na dobę w trzecim trymestrze.
? Zwiększa się również zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3 (+100-200 mg DHA na dobę).
? Kobieta w ciąży powinna zwrócić uwagę na podaż witamin – A, E, C, B1, B2, niacyny, B6, folianów, B12, kwasu pantotenowego, choliny i składników mineralnych – wapnia i fosforu, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, jodu, selenu, manganu.
? Szczególną uwagę należy zwrócić na składniki, których może brakować w codziennym jadłospisie i warto rozważyć suplementację (pod okiem zaufanego lekarza). Jest to kwas foliowy, witamina D3, omega-3, oraz żelazo przy ryzyku niedokrwistości, jod oraz magnez.
? Zwiększa się podaż płynów, warto pilnować tego, aby spożywać więcej niż 2 L płynów.
? Warto unikać niepasteryzowanych produktów mlecznych (ryzyko zakażenia bakterią Listeria), surowego mięsa, ryb, owoców morza (pasożyty, Toxoplasma) i jaj w nadmiarze (Salmonella) oraz grzybów leśnych (zatrucia). Warto również unikać kofeiny w nadmiarze.
Aktywność fizyczna kobiet w ciąży ???
? Jeśli kobieta jest aktywna na codzień i dowiaduje się, że spodziewa się dziecka ❤️, nie musi przerywać aktywności fizycznej – jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych (do ustalenia z lekarzem – koniecznie!).
? Jeśli kobieta nie była aktywna przed ciążą, warto przeczekać I trymestr aby zmniejszyć ryzyko poronienia i od II trymestru można wdrożyć aktywność fizyczną (jeśli nie ma przeciwwskazań).
? Aktywność kobiet w ciąży powinna być umiarkowana, należy być ostrożnym i warto unikać bardzo intensywnych ćwiczeń, podskoków, szybkiego biegu, dyscyplin narażających zdrowie (np. sporty walki, jazda konna, wspinaczka). Zdaniem WHO kobiety powinny wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut w tygodniu, w tym ćwiczenia aerobowe, wzmacniające mięśnie oraz delikatnie rozciągające.
? Aktywność fizyczna w ciąży niesie za sobą wiele korzyści, między innymi: może zmniejszyć przyrost masy ciała podczas ciąży i ryzyko cukrzycy ciążowej, zmniejsza ryzyko nadciśnienia, wpływa korzystnie na kondycję psychiczną, może ułatwić poród, pomóc w zmniejszeniu bólu pleców.
Na koniec chciałabym zaznaczyć, że powyższe wskazówki nie są poradą lekarską, a ciąża jest wyjątkowym stanem, każda z nas przechodzi ją inaczej i warto wszystkie niepewności konsultować z zaufanym lekarzem prowadzącym ciąże. ?
?Źródła z których zaczerpnęłam powyższych informacji:
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Normy żywienia dla populacji Polski, wytyczne WHO oraz wiedza z kursu w którym miałam przyjemność uczestniczyć „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży”
-Paulina Kawalec