Activ-Med | Ból kręgosłupa – co może być przyczyną ?
916
post-template-default,single,single-post,postid-916,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Ból kręgosłupa – co może być przyczyną ?

Ból kręgosłupa – co może być przyczyną ?

Przyczyn jak zawsze może być wiele. Dzisiaj postaram się przedstawić te najbardziej prawdopodobne i najbardziej powszechne. Zapraszam do lektury.

 

 

1. Przepuklina krążka międzykręgowego (dyskopatia)

 

Krążek międzykręgowy to struktura o konsystencji galarety, zbudowany głównie z wody, której wraz z wiekiem ubywa. Znajduje się pomiędzy dwoma, sąsiednimi kręgami. Pełni funkcję „amortyzatora” dla kręgosłupa i ułatwia ruchy w jego obrębie. Poprzez swoją budowę podatny jest na obciążenia, przez co bardzo często dochodzi do jego wysunięcia. Taki ruch może uciskać na struktury leżące w pobliżu krążka np. korzenie nerwowe, tętnice, żyły oraz rdzeń kręgowy.

 

 

2. Zmiany zwyrodnieniowe kręgów.

 

Długotrwała, nieergonomiczna pozycja ciała, duże obciążenia kręgosłupa, brak ruchu, uraz, złe odżywianie mogą prowadzić do  degradacji chrząstki stawowej.  Niekiedy zwyrodnienia pojawiają się po przebytej infekcji lub chorobach.Taka sytuacja sprzyja tworzeniu się osteofitów. Dochodzi do deformacji stawu, pojawienia się bólu i ograniczenia ruchomości. Pierwszym stadium zwyrodnienia z reguły jest dyskopatia.

 

 

3. Zablokowanie stawów międzykręgowych lub stawów krzyżowo- biodrowych.

 

Stawy międzykręgowe to połączenia w obrębie sąsiednich kręgów. Aby wszystko działało prawidłowo, w stawach muszą zachodzić  odpowiednie ruchy. Z racji tego, że ruchomość w tych stawach jest niewielka, często dochodzi do ich zablokowania. Taka sytuacja sprzyja nadmiernemu obciążeniu oraz wytwarzaniu kompensacji w sąsiednich stawach.

 

 

4. Nadmierne obciążenie tkanek lub ich uszkodzenie.

 

Mięśnie, więzadła, powieź to tkanki, które są w bezpośrednim sąsiedztwie z kręgosłupem. Każdy uraz będzie powodował ich obrzęk, pojawienie się stanu zapalnego, który może się rozejść na struktury tj. korzenie nerwowe lub bezpośrednio na nerw. Konsekwencją będzie ich ucisk, który będzie powodował ból lub różnego typu parestezje czy neuralgie. Mięśnie muszą zachować należytą elastyczność ponieważ niekiedy nerwy przechodzą przez nie lub pomiędzy nimi. Każda sztywność, obrzęk lub uraz może powodować ucisk na struktury nerwowe.

 

 

~Mateusz Kawalec