Activ-Med | Ból w obrębie stawu ramiennego
2582
post-template-default,single,single-post,postid-2582,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Ból w obrębie stawu ramiennego

Ból w obrębie stawu ramiennego

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał problem z bólem w stawem ramiennym. Ból występujący podczas konkretnego ruchu lub dźwigania.

Niekiedy problem znajduje się w stawie ramiennym, a odczuwamy dolegliwości w obrębie szyi, łopatki lub klatki piersiowej.

Najczęstszą kontuzją w obrębie stawu ramiennego jest :

– Uszkodzenie tzw. stożka/ pierścienia rotatorów.
Co to jest ten stożek/ pierścień rotatorów?
Jest to grupa mięśni, które oplatają staw ramienny. Wszystkie przyczepiają się w obrębie łopatki i idą w kierunku kości ramiennej.
W skład stożka rotatorów wchodzą mięśnie: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy.

Ich funkcją jest stabilizacja i utrzymywanie głowy kości ramiennej
w panewce. Odpowiadają głównie za ruchy rotacyjne ramienia w różnych pozycjach, a także poruszają kością ramienną prawie we wszystkich kierunkach. Oprócz tego wzmacniają torebkę stawową.

– Uszkodzenie/ podrażnienie/ zapalenie kaletki podbarkowej.
Kaletka podbarkowa jest to struktura, która przypomina poduszkę. Znajduje się wewnątrz stawu, ma za zadanie zmniejszyć tarcie pomiędzy strukturami przebiegającymi przez staw ramienny.

– Uszkodzenie mięśnia nadgrzebieniowego.
Mięsień, który wchodzi w skład pierścienia rotatorów.
Problem z tym mięśniem polega na tym, że ma bardzo pechowe położenie. Mianowicie przebiega przez sam środek stawu ramienno- łopatkowego. Przez co każde małe uszkodzenie prowadzi do „napuchnięcia” ścięgien mięśnia lub innych struktur w obrębie stawu, a w konsekwencji ucisk na ten mięsień. Mięsień ten jest bardzo często przeciążany poprzez ruchy i ćwiczenia.

 

Do wyżej wymienionych urazów najczęściej dochodzi poprzez powstawanie przeciążeń poprzez powtarzalność danych ruchów lub kumulowania się mikrourazów. Co z kolei prowadzi do uszkodzenia danej struktury.

Należy pamiętać, że staw ramienny jest stawem o bardzo dużej ruchomości dlatego też struktury oplatające staw muszą być elastyczne i silne. Dlatego w celu prewencji oraz leczenia zalecane są ćwiczenia, które będą stabilizowały staw ramienny oraz centralizowały głowę kości ramiennej w panewce. Także będą wpływały na prawidłową funkcję łopatki oraz postawę ciała.

~Mateusz Kawalec