Activ-Med | Co wpływa na szczęście?
911
post-template-default,single,single-post,postid-911,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Co wpływa na szczęście?

Co wpływa na szczęście?

 

Wyznacznikami szczęścia są osobowość, warunki zewnętrzne (najważniejsze: liczba i jakość relacji społecznych – bliskie relacje są niezbędnym warunkiem szczęścia!) oraz nasze własne działania. Aby zmaksymalizować swój poziom szczęścia, warto przede wszystkim skupić się na własnych działaniach, gdyż to najłatwiej jest nam zmienić.

 

 

 

Sonja Lyubomirsky wymienia aktywności, które w realny sposób oraz długotrwale mogą podnieść poziom poczucia szczęścia m. in.:

 

-pomaganie ludziom oraz życzliwość w stosunku do nich,

-zacieśnianie relacji oraz praca nad nimi,

-wyrażanie swojej wdzięczności,

-wybaczanie,

-realizacja celów z dużym zaangażowaniem,

– zwalczanie trudności,

– robienie tego, co nas interesuje, wciąga,

-optymizm,

-zwalczanie w sobie skłonności do pesymistycznych myśli,

-cieszenie się życiem ,

-duchowość,

-dbanie o swoje ciało – aktywność fizyczna pomaga m.in. w przypadku depresji.

 

 

 

Konsekwencjami poczucia szczęścia są lepsze relacje międzyludzkie, zdrowie oraz częstsze sukcesy życiowe.

 

 

Jedną z wielu teorii opisujących szczęście jest ta autorstwa Czapińskiego tzw. cebulowa teoria szczęścia. Nawiązuje ona do tego, że szczęście składa się z pewnych warstw (jak cebula J) – pierwsza z nich, najbardziej zewnętrzna dotyczy oceny szczęścia w poszczególnych, szczegółowych aspektach życia. Kolejna warstwa dotyczy poczucia szczęścia w ogóle – nie rozdzielając go na różne dziedziny życia. Ostatnią, trzecią warstwą jest natomiast wola życia.

 

~Klaudyna Kawalec

 

ŹRÓDŁO:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.