Activ-Med | Dieta Szyta na miarę.
566
post-template-default,single,single-post,postid-566,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Dieta Szyta na miarę.

Dieta Szyta na miarę.

Temat odżywiania to temat rzeka. Dzisiaj może będzie trochę ogólnikowo ale właśnie tak chciałbym przestawić swój punkt widzenia.

 

 

Zawsze w swoich postach zamieszczam jedną frazę „ nie ma schematów” i dokładnie tutaj będzie tak samo.
Pewnie to już wiecie, że każdy organizm jest inny, każda osoba ma inne zapotrzebowanie na kalorie, inną aktywność w ciągu dnia, inny somatotyp oraz zupełnie inne predyspozycje bla bla bla …
Dorzucimy do tego jeszcze jakiekolwiek dolegliwości ze strony zdrowia i sprawa staje się jeszcze bardziej złożona.
Żeby było jasne dzisiaj opieram się na przykładzie statystycznie zdrowej osoby.

 

 

Każdy kto śledzi kanały poświęcone sportom sylwetkowym na pewno zauważył, że trendy co do odżywiania ciągle się zmieniają. Oglądamy, słuchamy, czytamy i stajemy przed dylematem co ze sobą zrobić? Nie pozostaje nam nic innego jak próbować, zmieniać i sprawdzać na sobie.

 

 

I to jest moim zdaniem dobra droga. Należy wyczuć swój organizm, sprawdzić co naprawdę na nas działa i wyciągać wnioski.

 

 

Jednak jak zawsze pojawia się jakieś „ale” …

 

 

Nie zapominajmy, że nawet określone żywienie, poparte badaniami naukowymi nie zawsze musi być odpowiednie dla nas. Są różne grupy kontrolne, różne porównania systemów żywienia, w które my nie musimy się łapać.

 

 

No dobra to kombinujemy, zmieniamy, sprawdzamy i ciągle nic. Co tydzień zmieniamy jadłospis, makroskładniki rozkład posiłków w ciągu dnia. Raz jest lepiej, raz gorzej ale ciągle to uczucie jakbyśmy stali w miejscu. Więc co jest nie tak ?

 

 

A właśnie to, że niektóre zmiany są wprowadzane, za szybko. Pomyślcie sobie jak musi czuć się organizm osoby, która przez cały czas jadła np. mało węgli, a dużo tłuszczy i nagle zapodajemy dawkę ryżu 3x większą niż do tej pory. Brzuch wywalony, zaparcia, kolka itp.

 

 

Jedzenie normuje nam także gospodarkę hormonalną. Więc sami sobie odpowiedzcie czy taka terapia szokowa będzie dla nas dobra ?

 

 

Ale ok . jesteśmy twardzi więc to przetrzymamy i nagle się okazuje, że po dwóch tygodniach wszystko się normuje i sylwetka staje się lepsza. Odczuwamy poprawę w samopoczuciu, mamy więcej energii, chęci itp. I to jest właśnie kolejny punkt- MUSIMY DAĆ SOBIE CZAS NA ZMIANY !!

 

 

Cotygodniowe zmienianie jadłospisu nic nam nie da. Żeby racjonalnie ocenić co tak naprawdę na nas działa potrzeba 2-3-4- tygodniu i może więcej.

 

 

Podam swój przykład. Od jakiegoś czasu stały się bardzo popularne śniadania białkowo- tłuszczowe. Na początku szło świetnie, samopoczucie na plus. Ale po ponad miesiącu zacząłem odczuwać senność, zero energii z rana, ból brzucha po śniadaniu itp. I okazało się, że tak bardzo polecane przez wszystkich śniadanie nie było dla mnie.

 

Wszystko działa w obie strony. Narzucimy organizmowi dużą dawkę tłuszczy obcinając węgle. Na początku jest super, jednak po dłuższym czasie czegoś zaczyna nam brakować. Może akurat coś okaże się dla nas dobre w późniejszym okresie co na początku wydawało się mało racjonalne, może będzie odwrotnie?

 

Czy nasza sylwetka będzie się zmieniać na lepsze jeśli damy dużą dawkę węgli po treningu i na noc lub wyrzucimy z diety zboża, a zastąpimy je owocami ?
Łączyć węgle z tłuszczami w jednym posiłku czy zastosować system rozdzielny ? Nie dowiemy się tego jeśli sami wypróbujemy na sobie. Jednak jak wcześniej pisałem -potrzeba czasu !

 

 

Każde racjonalne podejście do tematu odżywiania będzie jest dobre . Tylko jest to proces złożony i długoterminowy.
Nie zawsze typowy schemat podany przez znane osoby będzie dla nas odpowiedni. Trzeba wsłuchać się w swój organizm .

 

 

Oczywiście dobrze skomponowana dieta da rezultat ale może kosmetyczne zmiany w odżywianiu dadzą jeszcze lepszy efekt? Warto się nad tym zastanowić .