Podstawy dietetyki to szkolenie skierowane do wszystkich chcących zdobyć (lub poszerzyć) wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia. Nie używamy naukowej nomenklatury (chociaż ją znamy), ponieważ w zrozumieniu tego, jak żywność wpływa na nasze zdrowie i masę ciała, jest zwyczajnie zbędna. Zamiast trudnych słów oferujemy łatwy przekaz, do praktycznego zastosowania. Ponieważ mamy ogromny szacunek do nauki, wszystkie informacje przekazywane na szkoleniu są nią poparte. Wierzymy także we własne doświadczenie, którym chętnie się dzielimy i wplatamy je w treść szkolenia – bo skoro coś twierdzimy, to musimy mieć na to dowody.
Jeśli jesteś początkującym sportowcem, myślisz o zastaniu takowym i chcesz to zrobić dobrze, lub po prostu interesuje Cię jak i co jeść, aby zachować zdrowie – to szkolenie jest właśnie dla Ciebie!
Podstawy dietetyki to przede wszystkim wiedza praktyczna, którą każdy łatwo zrozumie i przyswoi. I oczywiście równie łatwo zastosuje w praktyce.
1. Wprowadzenie. Po co nam jedzenie? Różne aspekty i funkcje żywności
a. „zdrowa” żywność – czyli masło maślane
b. żywność przetworzona – zło wcielone, czy może niedoceniony element
zbilansowanych diet?
c. żywność bio – czym różni się od zwykłej i czy to czyni ją lepszym wyborem?
2. Makroskładniki i ich źródła
a. białka – jakie są funkcje białka, gdzie je znajdziemy, ile powinniśmy go spożywać? Czy każde białko jest dobre, co to znaczy „białko pełnowartościowe”?
b. tłuszcze – po nam ten składnik, z czego się składa, czy tłuszcz tuczy, czy istnieje tłuszcz idealny albo do bezwzględnie zły?
c. Węglowodany – czym są i gdzie występują, czy są nam w ogóle potrzebne, jak
wpływają na naszą wydolność, poziom energii w ciągu dnia?
3. Witaminy i składniki mineralne – które z nich wymagają szczególnej uwagi? Czemu powinniśmy je spożywać? Które zwykle dostarczamy w nadmiarze, a których może brakować? Co jest najbogatszym źródłem tych składników?
4. Woda i błonnik – czy są istotne w kontekście zdrowia i racjonalnego odżywiania? Czy tylko woda nawadnia? Ile jej pić? Co ma woda do błonnika? Gdzie go znajdziemy i po co go jeść, skoro nie potrafimy go strawić?
5. Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne? Czy muszę liczyć kalorie i ważyć produkty? Jak ustalić współczynnik aktywności fizycznej? Spontaniczna aktywność fizyczna i jej znaczenie.
a. teoria a praktyka – jak ustalić docelową kaloryczność jadłospisu? Ile energii spalam na treningu? Czy w dni treningowe mam jeść więcej?
b. makroskładniki w sportach – co praktyka mówi na temat doboru ilości białka, tłuszczy i węglowodanów? Jaki podział jest idealny i czy taki w ogóle istnieje? Czy biegacz powinien jeść tak samo jak sportowiec sylwetkowy?
6. Posiłki około treningowe – czy wpływają na jakość treningów? Okno anaboliczne – fakt czy mit? Optymalne warunki do wzrostu masy mięśniowej
7. Suplementacja.
a. co to jest suplement i czym się różni od leku? Na co zwracać uwagę przy wyborze preparatów?
b. suplementy obowiązkowe – czy takie istnieją?
c. suplementy zbędne – jakie preparaty marnują wyłącznie nasze pieniądze?
8. Mity żywieniowe. Najpopularniejsze, najbardziej kontrowersyjne, zgodne z aktualnymi trendami. Zmierzymy się z nimi i skonfrontujemy z nauką.
9. Układanie jadłospisu – co w teorii brzmi dobrze, a w praktyce nie działa. Co jest ważne przy planowaniu jadłospisu, a co można spokojnie pominąć. Jak budować posiłki. Jakie elementy stanowią wartości kluczowe (i nie jest to rozkład makroskładników)?
10. Case study – układamy jadłospis. Samodzielnie, grupowo, wspólnie. Analizujemy, korygujemy, wyciągamy wnioski.