Activ-Med | Dlaczego waga nie jest dobrym wyznacznikiem dla efektów odchudzania?
1069
post-template-default,single,single-post,postid-1069,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Dlaczego waga nie jest dobrym wyznacznikiem dla efektów odchudzania?

Dlaczego waga nie jest dobrym wyznacznikiem dla efektów odchudzania?

WAGA – to ona jest czynnikiem dzięki, któremu osoby decydują się na odchudzanie. Większość osób rozpoczynając dietę lub aktywność fizyczną określa sobie jasno cel np. „chcę ważyć 60 kg” i tu już na samym początku popełniamy duży błąd.
Dlaczego?
Waga to tylko cyferki i ma to niewiele wspólnego z naszym wyglądem oraz z samopoczuciem. Dodatkowo naprawdę ciężko jest przewidzieć jak zachowa się nasz organizm i czy cel wagowy, który sobie wyznaczyliśmy jest do osiągnięcia, ponieważ większość osób już na samym początku wyznacza sobie za duży cel. Do efektów powinniśmy dążyć powoli, małymi krokami i co najważniejsze – bez uszczerbku na zdrowiu!
Problem nadmiernego ważenia się podczas odchudzania dotyczy wielu osób. Prowadzi to często do frustracji i rezygnacji z diety oraz aktywności fizycznej.
Dlaczego waga nie jest dobrym wyznacznikiem dla efektów odchudzania?
1. Waga nie do końca odzwierciedla nasz wygląd.Szczególnie u osób aktywnych fizycznie. Pamiętajcie, że mięśnie też ważą i to nie mało!
2. To, że ważymy kilogram mniej niż wczoraj jeszcze nic nie znaczy. Wystarczy, że zjemy mniej na kolacje i już następnego dnia rano jesteśmy lżejsi. Niestety z tkanką tłuszczową nie ma to nic wspólnego. A jutro znów będzie kilogram na plusie i pojawi się frustracja, bo „znowu przytyłam”.
3. Osiągniecie wymarzonej wagi często powoduje powrót do starych nawyków a co za tym idzie powrót kilogramów. Niestety często spotyka się osoby, które mówią „muszę schudnąć 10 kg bo za dwa miesiące mam wesele”. Osoby osiągają swój cel, często niezbyt mądrymi metodami, a później odpuszczają i kilogramy wracają. A jeśli „po diecie” wrócimy do starych złych nawyków żywieniowych to praktycznie każda nawet najlepsza dieta zakończy się efektem jo-jo. Dlatego dieta, na której nie jesteśmy w stanie wytrzymać nie ma sensu! Dieta ma prowadzić do STAŁEJ ZMIANY NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH. Oczywiście warto sobie wyznaczać cele, ale uważam, że każdy z nas powinien na stałe wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe do swojego życia.
4. Waga jest zależna od wielu czynników szczególnie u kobiet między innymi przez cykl miesiączkowy.
5. Czasem wystarczy przeniesienie wagi w inne miejsce w naszym domu i wynik będzie inny.
Jak prawidłowo się ważyć?
Rano na czczo w tych samych warunkach maksymalnie raz w tygodniu. Częstsze ważenie nie ma większego sensu.
Podsumowując:
Waga to tylko narzędzie. Cyferki, które na niej widzimy mają niewiele wspólnego z wyglądem naszej sylwetki i z naszym samopoczuciem. Według mnie najlepszymi metodami monitorowania efektów odchudzania są centymetr oraz zdjęcia sylwetki. Warto zaznaczyć, że zdjęcia sylwetki powinny być wykonywane w tych samych warunkach (światło, miejsce, odległość) a pomiary centymetrem w tych samych miejscach na ciele.
~Paulina Duda