Activ-Med | Dlaczego warto jeść śniadania?
2931
post-template-default,single,single-post,postid-2931,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Dlaczego warto jeść śniadania?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Zachęcamy do przeczytania najnowszego artykułu z Tygodnika Skarżyskiego. ?
Dlaczego warto jeść śniadania❓ ????
✅ Zasadność jedzenia śniadań bywa niekiedy kwestionowana. Świadczy o tym choćby rosnąca popularność postów przerywanych, które zakładają spożywanie pokarmu wyłącznie w tzw. „oknie żywieniowym”, trwającym zwykle w godzinach 14-18.
✅ Wiele osób decyduje się również pomijać śniadanie z braku czasu i słabego odczuwania głodu w godzinach porannych, często również decydując się przy tym na jedzenie wyłącznie w porach wieczornych.
Co zatem na temat śniadań mówi dzisiaj nauka❓?
✅ Okazuje się że całkiem sporo. Kwestię wciąż podejmuje wiele publikacji, badań interwencyjnych oraz obserwacyjnych, a także przeglądów i analiz tychże prac.
Wnioski są właściwie raczej jednoznaczne – jedzenie śniadań to zdecydowanie dobry nawyk, który warto wprowadzić jako codzienną rutynę żywieniową.
✅ Jednym z kluczowych argumentów jest nasz zegar dobowy oraz podlegające mu procesy, w tym metabolizm. Nasz układ pokarmowy w godzinach porannych jest szczególnie predysponowany do podejmowania pracy związanej z trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, w porównaniu z godzinami wieczornymi.
✅ Osoby jedzące śniadania dokonują również lepszych wyborów żywieniowych w dalszej części dnia, wykazują także większą aktywność i mogą liczyć na korzystniejszą odpowiedź hormonów anorektycznych, determinujących naszą potrzebę pozyskiwania pokarmu.
✅ Udowodniono również, iż spożywania posiłków o tej samej kaloryczności przy jednoczesnym spożyciu dużego śniadania niemal dwukrotnie szybciej redukuje nadmierną tkankę tłuszczową aniżeli w przypadku, kiedy duży posiłek spożyjemy w porach wieczornych.
✅ Wykazano ponadto, iż najbardziej sycące śniadania to te, w których znajdują się jednocześnie produkty pełnoziarniste, warzywa lub owoce oraz źródło białka (wyniki z subiektywnych ocen poziomu sytości uczestników badań).
✅ W obliczu wielu dowodów naukowych, jedzenie śniadań wydaje się być jednym z najlepszych nawyków związanych z żywieniem – zdecydowanie warto więc je spożywać. ??
– Paweł Pyzowski