Activ-Med | Dlaczego warto trenować siłowo?
860
post-template-default,single,single-post,postid-860,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Dlaczego warto trenować siłowo?

Dlaczego warto trenować siłowo?

Siła jest podstawową zdolnością motoryczną każdej osoby. Szczególne zastosowanie z znajduje w treningu sportowców wszystkich dyscyplin. Tak dobrze czytasz WSZYSTKICH DYSCYPLIN!

Siła jest bazą do budowania szybkości, dynamiki czy mocy itp. Bez solidnej podstawy nie będziesz w stanie szybko biegać, mocno uderzać czy wysoko skakać.


Więc dlaczego siła jest taka ważna?


1. Budowanie siły – chroni Twoje ciało przed kontuzjami. Silne mięśnie, więzadła oraz powięź to solidne podstawy do tego aby Twoje ciało nie ulegało kontuzjom. Im silniejsze ciało tym mniejsze ryzyko na to, że podczas niekontrolowanego ruchu doznasz urazu.
Podczas długotrwałego wysiłku np. biegacze potrafią generować więcej siły podczas pojedynczego ruchu. Dzięki temu mięśnie są bardziej odporne na zmęczenie i dochodzi do mniejszych przeciążeń.


2. Trening siły aktywuje włókna mięśniowe typu II (FT). Włókna te są odpowiedzialne za szybkie, dynamiczne ruchy, potrafią generować więcej mocy. Szybko się kurczą i to dzięki nim potrafimy wykonać ruch mocno, szybko i dynamicznie. Włókna te mają dużą zdolność do rozrostu, dzięki czemu mięśnie zwiększą swoją objętość, a sylwetka stanie się estetyczna.


3. Przewodnictwo nerwowo- mięśniowe oraz trening dla układu nerwowego. Chociaż tego typu trening to nie lada wyzwanie dla CUN to jednak, odpowiednio dobrane obciążenia potrafią mocno go stymulować. Przełoży się to szczególnie na szybkość reakcji, koordynację, zwinność oraz gibkość. Cechy, które są bardzo pożądane w wielu dyscyplinach sportowych.


4. Trening stabilizacji. Dzięki ciężarom poprawiamy mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie naszego ciała podczas pozycji stojącej oraz ruchu. Ochroni to nasz kręgosłup przed przeciążeniami oraz poprawi zdolności równowagi.


5. Siła wpływa na poprawę zakresu ruchomości w stawach. Poprzez odpowiednie pozycje oraz ruch z dodatkową kompresją jesteśmy w stanie utrzymać w odpowiedniej elastyczności tkanki miękkie.


6. Siła ma ogromne zastosowanie w dyscyplinach sportowych, w których wykonuje się pojedyncze lub niewielką ilości ruchów za jednym razem.
Boks – zadajemy serię ciosów, sprint- bieg przez kilka sekund, skok wzwyż , czy nawet piłka nożna czy koszykówka.


Jak widzicie zalet treningu siłowego jest mnóstwo. Przedstawiłem tylko ogólny zarys jakie płyną z tego typu treningu. Dalsze omówienie tematu pojawi się w kolejnych postach.


Dajcie znać czy zgadzacie się z postem i czekam na waszą opinię!