Activ-Med | Idealny system żywienia
1166
post-template-default,single,single-post,postid-1166,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Idealny system żywienia

Idealny system żywienia

Moje poszukiwania, których celem było odnalezienie optymalnego systemu odżywiania rozpoczęły się kilkanaście lat temu. W czasach gdy dostęp do wiedzy był ograniczony w porównaniu do tego, co oferuje nam dziś chociażby internet, trzeba było zadać sobie wiele trudu żeby znaleźć rzetelne informacje. Oto krótka historia jak w perspektywie dobrych kilku lat zmienił się mój pogląd na temat najlepszego systemu odżywiania. Nim jednak systemem mogłem cokolwiek nazwać, moi koledzy z siłowni powtarzali mi…

… PO PIERWSZE musisz jeść białko, dużo białka! Chodzi oczywiście o makroskładnik naszej diety. Wiele mówiło się o tym, że sprzyja przyrostom masy mięśniowej czy zwiększa termogenezę. Później słyszałem, że trzeba jeść 2g na 1kg masy ciała. Dziś wiem, że wystarczy 1.4g dla osoby uprawiającej trening siłowy. (1) Podaż białka musi być OPTYMALNA. Zapamiętajcie to słowo.

… PO DRUGIE musisz jeść jak kulturyści by wyglądać jak oni. Mowa o 5-6 zbilansowanych posiłkach co 2-3 godziny. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze nie od samej diety kulturyści potrafią tak fenomenalnie wyglądać, po drugie nie każdy musi czy chce wyglądać jak kulturysta. Pamiętajcie, że żeby móc grać w piłkę nożną nie trzeba być piłkarzem, tak samo by trenować na siłowni nie musimy być kulturystami. To jak często jemy posiłki oczywiście ma wpływ na to jak pracują nasze hormony i każdy z nas nieco inaczej zareaguje na różne przerwy między posiłkami, więc tutaj nie ma reguły. Rozłożenie posiłków w pewnych odstępach czasowych pomaga w spadku aminokwasów we krwi, co skutkuje syntezą białek. (2) Wtedy właśnie dowiedziałem się, że..

… PO TRZECIE regularność ma znaczenie. (3) W tym momencie pojawia się słowo SYSTEM. Nasza dieta staje się systemem odżywiania. Strategia tego jak się odżywiamy może różnić się tym jak często jemy, co jemy a czego nie, ile jemy, czy w naszej diecie znajduje się dominujący makroskładnik czy jest zbilansowana? W każdym razie na pewno o wiele lepiej mieć strategie, niż jej nie mieć.

… PO CZWARTE internety mówią o diecie IIFYM czyli Jedz Co Chcesz Wyglądaj Jak Chcesz, o diecie Paleo, o śniadaniach białkowo-tłuszczowych, o owocach rano, o owocach na noc. Miałem okazję testować wszystkie te systemy i wiem, że najbardziej skuteczny jest ten system, który po prostu na nas działa i poprawia stan naszego zdrowia. Zarówno „przemycanie” do „diety” niezdrowych produktów w zdrowych ilościach może być skuteczne jeśli dbamy o bilans kaloryczny (zarówno ujemny jak i dodatni), aczkolwiek daleko mi do opinii, że to on jest głównym powodem, dla którego tyjemy bądź chudniemy. Zaraz za nim kluczową rolę odgrywa praca hormonów. (4)

… PO PIĄTE dystans do wszystkiego co tworzy w Waszych głowach chaos! Nie tylko dieta ma wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Bardzo istotną rolę odgrywa stres, regeneracja czy czynniki środowiskowe. (5)


Te wszystkie informacje sprawiły, że aby poznać prawdę musiałem pierw zdobyć wiedzę z dziedziny dietetyki a następnie ją pogłębić. By tego dokonać przeczytałęm kilkadziesiąt świetnych książek, odbyłem kilka szkoleń, uczestniczyłem w kilkunastu webinarach, wszedłem w środowisko dietetyków, by na końcu pracować u boku swojego autorytetu w tej dziedzinie. Na końcu wyciągnąłem swoje wnioski, którymi dziś chciałbym się z Wami podzielić:
– co chwile pojawia się nowa moda w świecie dietetyki a częstą przyczyną są nowe badania, które niejednokrotnie przewracają nasz światopogląd o 180 stopni. Podchodźmy nieco sceptycznie do tego typu informacji, a bardziej obiektywnie do zbioru informacji z pewnych źródeł

– nie ma idealnego systemu odżywiania! Jest spora szansa, że możesz czuć się świetnie będąc w ketozie a za rok na diecie wysokowęglowodanowej. Oczywiście istnieją pewne predyspozycje genetyczne, ale idealna dieta to taka, którą jesteś w stanie utrzymać długoterminowo i taka, która daje oczekiwany przez Ciebie rezultat

– jest spora szansa, że za kilka lat zmienisz zdanie albo zmienisz swoje życie i będziesz zmuszony zmienić swój system odżywiania. Dlatego nie nastawiaj się, że coś trwa wiecznie. Wskazanym jest perdiodyzować swoje żywienie i eksperymentować w ramach zdrowego rozsądku

– o wiele łatwiej powierzyć swoje zdrowie i samopoczucie doświadczonej i zaufanej osobie niż samemu błądzić bez celu. Czyli: uczmy się na błędach innych. Stawka jest zbyt duża, bo nie chodzi tylko o nasz wygląd ale i stan zdrowia. Niech każdy niepokojący sygnał, np. chroniczne zmęczenie, nie będzie przez nas bagatelizowany. To samo tyczy się otyłości.

– to, że IIFYM działa na Twojego kolegę, a Paleo na Twoją koleżankę, a jeszcze ktoś inny świetnie czuje się jedząc same warzywa, nie oznacza jeszcze, że musisz odżywiać się jak oni. Jesz po to żeby żyć, dobrze żyć, a nie żyjesz po to aby jeść. Jedzenie, owszem, powinno być smaczne i odżywcze, ale nie powinno wzbudzać za każdym razem w nas ogromnych emocji.

– to TY tworzysz OPTYMALNY system odżywiania! Tak, właśnie Ty. Nikt od Ciebie lepiej nie wie po zjedzeniu czego czujesz się lepiej, a co działa na Ciebie wręcz destrukcyjnie. Obserwuj, ucz się się samej/samego siebie. Czerp wiedzę od najlepszych i nie daj sobie wmówić, że jesteś skazana/skazany na monotonną dietę do końca życia. Nie musisz nawet liczyć kalorii, musisz znać swój organizm i współpracować z nim.

– przez te kilka lat, od kiedy współpracuję z ludźmi jako specjalista ds. odżywiania uświadomiłem sobie, że czasem nawet drobne i wbrew pozorom nieistotne zmiany mogą dać spektakularny rezultat! Dlatego dziś wiem, że metoda KOPIUJ-WKLEJ nie zadziała na wszystkich, a nawet jeśli zadziała to nie wiem czy w 100 % skutecznie.

Jestem ciekaw Waszych historii odnośnie odżywiania. Co było błędem, a co sukcesem? Jakie wnioski na przestrzeni lat nasunęły się Wam na język?

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129150/
2. http://jn.nutrition.org/content/141/1/154.full.pdf+html
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123467
4. http://www.tlustezycie.pl/2013/10/wiele-kobiet-zaczyna-przygode-z.html
5. http://www.tlustezycie.pl/blog-page_9769.html


~Piotr Tomeczek