Activ-Med | Jak poradzić sobie z podjadaniem?
1446
post-template-default,single,single-post,postid-1446,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Jak poradzić sobie z podjadaniem?

Jak poradzić sobie z podjadaniem?

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za podjadanie są emocje, więc kluczową rolę w zapobieganiu podjadania odgrywa radzenie sobie z własnymi emocjami. Najczęściej odpowiedzialny za podjadanie jest stres. Aktywacja dopaminy, może prowadzić do obniżenia poziomu kortyzolu (tzw. hormon stresu) – to chwila w której redukujemy stres i zaczynamy odczuwać przyjemność. 

 

Najczęstsze rodzaje podjadania i rozwiązania:

 

1. Podjadanie z nudów – to sytuacja, w której najczęściej nie odczuwamy głodu i jak sama nazwa mówi, spożywamy posiłki/przekąski z nudów. 

W tym przypadku dobrze sprawdzi się określenie poziomu głodu za pomocą skali głodu i sytości:

 1- wygłodzenie, 2- silny głód, 3- głód, 4- lekki głód, 5- zaspokojenie, 6- nasycenie, 7- najedzenie, 8- przejedzenie, 9- objedzenie, 10- stan bliski mdłościom.

 

2. Podjadanie ze stresu – to sytuacja, w której chcemy „zagłuszyć” negatywne emocje, poprzez jedzenie smacznych posiłków/przekąsek np. czekolady. 

W tym przypadku dobrze sprawdzi się sporządzenie listy przyjemności. Wypisujemy na kartce 30 pozycji, które sprawiają nam przyjemność i w sytuacji stresowej sięgamy po nią, aby wybrać inną niż podjadanie czynność, obniżającą napięcie.

 

3. Podjadanie ze względu na dostępność jedzenia – na przykład: szwedzki stół, wakacje all inclusive, niezdrowa żywność w automatach, batony przy wyjściu ze sklepu, przechodzenie obok pachnącej piekarni. 

W przypadku szwedzkiego stołu/wakacji all inclusive, warto zastosować zasadę jednego talerza, ponieważ to zbyt częste dokładki będą powodowały przejedzenie. 

W przypadku innych wyżej wymienionych zasada jest prosta: unikać bodźca. Starajmy się nie patrzeć na automaty z niezdrową żywnością/batony/piekarnie, nie zatrzymywać się przy nich, jeśli jest możliwość to nie przechodzić obok nich.

 

4. Przejadanie się (dojadanie po obiedzie i podjadanie między posiłkami) – to sytuacja, w której jeszcze nie dotarł do nas sygnał o sytości np. gdy zjemy zbyt szybko, po zjedzonym posiłku będziemy jeszcze odczuwać głód. 

W tym przypadku warto spożywać posiłki bez pośpiechu, delektować się każdym kęsem, unikać czegoś co nas rozprasza w trakcie jedzenia np. oglądanie telewizji, czytanie gazety, odpisywanie na maila. 

 

 

Jak widzicie przyczyn podjadania może być wiele i na każdą przyczynę znajdziemy inne rozwiązanie. 

 

Paulina Kawalec 

 

Źródło: Czasopismo „Food Forum” Grudzień 2018-Styczeń 2019 nr 6(28)/2018 strona 80-83