
Jak trenować słabą partię mięśniową?
Jak trenować słabą partię mięśniową Co zrobić, gdy nie możemy rozbudować danego mięśnia
CZĘŚĆ 1.
Przyczyn może być wiele. Każda trująca osoba ma z tym problem. Jedna partia rośnie szybciej, druga wcale.
1. Zacznij od rozluźnienia synergistów/ agonistów. Mięśnie, które współdziałają w ruchu i są nadmiernie napięte już na początku, zawsze będą inicjatorem ruchu i będą mocniej angażowane podczas ruchu. Np. Mięsień piersiowy większy lub czwoeobczny – akton przedni naramiennego.
2. Popracuj nad antagonistami. Mięśnie działające przeciwstawnie często są zbyt mocno napięte, przez co osłabiają przeciwstawne mięśnie. Np. pozycja zamknięta, barki wysunięte w przód- akton przedni naramiennego zbyt mocno napiety- akton tylny naramiennego rozciągnięty i osłabiony.
3. Pracuj nad odpowiednim torem ruchu. Często widzimy przróżne ćwiczenia, które mają za zadanie mocniej zaangażować mięsień. W rzeczywistości ruch nie ma nic wspólnego z biomechaniką danego ruchu i angażowaniem mięśnia. Dany mięsień jak najbardziej może być angażowany do ruchu ale większą pracę przejmie mięsień współdziałający. Np. akton tylny naramiennego- prowadź ruch w pozycji odwiedzenia horyzontalnego z lekkim wyprostem i przywiedzeniem ramienia, na neutralnie ustawionej łopatce (bez retrakcji). Unikniesz angażowania środkowej części mięśnia czworobcznwgo. Im mocniej przywiedziesz ramię będziesz pracował mięśniem, trójgłowym i najszerszym.
4. Pracuj nad izolacją. Jelsi nie czujesz pracy mięśnia w złożonym ruchu lub aktywnej pozycji, zastosuj izolacje. Usiądź lub oprzyj się tak aby ciało miało jak najwięcej lub jak największą powierzchnię podparcia. Wyłączysz wtedy inne mięśnie i skupisz się na wybranym ruchu. Np. akton tylny naramiennego- połóż się przodem na ławce skośnej w górę, a nie wykonuj odwrotnych rozpiętej w opadzie tułowia.
To tylko kilka podpowiedzi co można zrobić aby ruszyć dany mięsień. W kolejnych wpisach dany więcej przydatnych podpowiedzi aby trening był skuteczny i efektywny
.
-Mateusz Kawalec