Activ-Med | JAKI WPŁYW MA CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW NA EFEKTY?
582
post-template-default,single,single-post,postid-582,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

JAKI WPŁYW MA CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW NA EFEKTY?

JAKI WPŁYW MA CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW NA EFEKTY?

Moja podopieczna Paulina zadała nam takie pytanie „jak się ma częstotliwość treningów do efektów?”. W odniesieniu do tego pytania, piszę ten post.

 

Jedną z najważniejszych cech treningu jest jego REGULARNOŚĆ.

 

 

Dlaczego powinniśmy ćwiczyć regularnie żeby widzieć efekty?

 

 

Ponieważ wysiłek fizyczny, który podejmujemy zbyt rzadko nie wywoła trwałych zmian adaptacyjnych w naszym organizmie. Trening „raz na jakiś czas” nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ, zmiany wywołane tym treningiem trwają krótki czas po czym zanikają, ponieważ nie dostarczamy bodźców treningowych do utrzymania efektu. Dlatego należy być systematycznym treningu – żeby te zmiany utrzymać i żeby nasz organizm był zdolny do adaptacji. Aby trening był skuteczny, musi być wykonywany z określoną częstotliwością, powinniśmy systematycznie dostarczać naszemu organizmowi wspomniane wcześniej „bodźce treningowe” – zanim zmiany wywołane przez trening całkowicie zanikną.

 

 

Należy też pamiętać o tym, aby z częstotliwością treningu nie przesadzać. Organizm potrzebuje też czasu na regeneracje, ponieważ zbyt duża intensywność może prowadzić do przetrenowania i ogólnego przemęczenia, a brak regeneracji może być niebezpieczny dla zdrowia i sprawności fizycznej.

 

 

Pamiętajmy również o progresie – dokładanie powtórzeń, serii, czy ciężarów. Progresujemy adekwatnie do tempa adaptacji naszego organizmu. Jeżeli czujemy, że nie męczymy się przy danym ćwiczeniu tak bardzo jak np. dwa tygodnie wcześniej, wtedy można śmiało progresować.  A o progresie napiszę więcej w osobnym poście.

 

 

Ważna sprawa! 


Częstotliwość treningów jest sprawą indywidualną. Tak samo jest z planem treningowym. Każdy z nas jest inny i nie jest powiedziane, że plan który działa na daną osobę, zadziała na inną. Dlatego ważne jest aby trening był dostosowany do naszych potrzeb i celu. Taką bardzo ogólną zasadą częstotliwości treningu jest od 3 do 6 razy w tygodniu, ale wszystko zależy od rodzaju treningu, od celu, od intensywności i przede wszystkim od możliwości danej osoby. Pamiętajcie, że należy nauczyć się słuchać Waszego ciała. Bo tak jak już wspominałam – każdy organizm jest inny i będzie inaczej reagował na określone bodźce. 

 

 

Ważną kwestią w treningu i w dążeniu do celu jest CIERPLIWOŚĆ. Jeśli chcesz osiągnąć cel i widzieć efekty, cierpliwość jest niezbędna, bo niestety wszystkie „diety cud” i programy treningowe „schudnij w dwa tygodnie” to JEDNA WIELKA BZDURA! 

 

 

Także pamiętajcie: ćwiczcie regularnie, bądźcie cierpliwi i dajcie sobie czas na regeneracje.