
Kontuzje w sportach walki – część 2
KONTUZJE W SPORTACH WALKI
Często zawodnicy odczuwają ból w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa.
Wiąże się to z postawa ciała jaką przyjmują podczas stójki oraz z dynamicznymi ruchami w wielu płaszczyznach w pozycjach w parterze.
Bardzo mocno przeciążane są prostowniki grzbietu, które wykonują ogromną pracę statyczną jak i dynamiczną.
Kolejnymi miejscami występowania kontuzji są biodra i kolana.
Biodra wykonują obszerne ruchy, które połączanie są z dynamiką i bardzo dużą siła.
Biodra i miednica są centrum naszego ciała, z którego generowana jest siła. To nam już mówi, że ten obszar musi być stabilny oraz silnyCo za tym idzie ogromne siły działające na biodra
. Często występuje ból bioder przy pełnym odwiedzeniu lub zgięciu.
Stawy kolanowe są stawami zawiasowym. Wykonują przedewszystkim ruch w jednej płaszczyźnie. Kopnięcia, postawa kończyn dolnych oraz dźwignie bardzo często powodują silne siły ścinające w obrębie stawów kolanowych.
Często dochodzi do przeprostu oraz ruchów skrętnych przez co można uszkodzić więzadła lub przyczepy ścięgien mięśni.
A wy mieliście podobne problemy
-Mateusz Kawalec