Activ-Med | Korzyści dla dzieci płynące z aktywności fizycznej
2890
post-template-default,single,single-post,postid-2890,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Korzyści dla dzieci płynące z aktywności fizycznej

Korzyści dla dzieci płynące z aktywności fizycznej

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są świetne dla dorastających dzieci, ale ile tak naprawdę wiemy o ich korzyściach❓ ???

W marcu 2022 roku Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała raport, z którego możemy się dowiedzieć, że:

?? Niemowlęta powinny wykonywać jakikolwiek ruch fizyczny kilka razy dziennie – oczywiście poprzez zabawę.

?? Dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny uprawiać aktywność fizyczną co najmniej trzy godziny każdego dnia.

?? Na sam koniec dzieci od 6 do 17 lat to około 60 minut aktywności fizycznej dziennie.
Wracając do tematu: od dawna oczywistym jest, że ćwiczenia wzmacniają serce i płuca i nie inaczej jest z dziećmi.
Już w tak młodym wieku aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w późniejszych etapach życia.

✅ Ćwiczenia obciążające kości, takie jak na przykład skakanie czy bieganie mogą pomóc w zagęszczeniu kości, co czyni je silniejszymi. Szczególnie ważne jest to w aspekcie późniejszego życia u kobiet, u których utrata masy kostnej występuje częściej niż u mężczyzn.

✅ Aktywnie pomaga wzmocnić układ odpornościowy dzieci. Umiarkowana do pewnego poziomu aktywność fizyczna wiąże się z mniejszą liczbą zachorowań i infekcji u dzieci.

✅ ​Oprócz zalet typowo fizycznych, mamy również do czynienia z pozytywami w rozwoju tzw. poznawczym, bowiem ćwiczenia poprawiają pamięć dzieci oraz szybkość przetwarzania różnych informacji.
Pomaga dzieciom poprawić ich funkcjonowanie wykonawcze, czyli na przykład zdolność planowania czy kontrolowania zachowania. Jest to pomocne szczególnie dla osób, które mają z tym trudności.

✅ ​Nie jest udowodnione, że aktywność fizyczna może zapobiegać depresji, ale na pewno dzieci i nastolatki z depresją poprzez wykonywanie ćwiczeń mają mniej nasilone objawy.

✅ Pomaga również zmniejszyć szereg innych negatywnych stanów emocjonalnych, jak np.: lęk jak i radzić sobie lepiej ze stresem.

✅ ​Najtrudniejszą sprawą wydaje się motywacja takiego dziecka, by być aktywnym. Do tego celu warto wykorzystać na przykład praktykę „radosnego ruchu”, czyli takiego ruchu lub ćwiczeń, które dzieci lubią. Dziecko będzie bardziej chętne na wykonywanie aktywnych zabaw, które sam lubi niż takich do których jest zmuszany.

-Hubert Lipiński