Activ-Med | Korzyści płynące z wizyty u fizjoterapeuty
501
post-template-default,single,single-post,postid-501,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Korzyści płynące z wizyty u fizjoterapeuty

Korzyści płynące z wizyty u fizjoterapeuty

1. Diagnostyka- każdy się chyba zgodzi żeby pozbyć się problemu należy znaleźć przyczynę.
Znacie to, kiedy udajecie się do lekarza, opowiadacie o swojej dolegliwości i i na tej podstawie dostajecie leki przeciwbólowe.
Fizjoterapia to dziedzina, w której diagnostyka jest podstawą do dobrania odpowiednich technik leczenia. W swoim repertuarze fizjoterapeuci posiadają wiele pytań, testów i ankiet, które w zależności od przypadku mogą nakierować na problem, który wywołuje ból. Oprócz ankiet fizjoterapeuta stosuje także testy funkcjonalne, zakresy ruchomości stawów, testy palpacyjne, analiza postawy, chodu oraz wiele innych badań czynnościowych, które uzupełniają się z przeprowadzonym wcześniej wywiadem.

2. Czas leczenia- Nie ulega wątpliwości, że czas jaki mija od wizyty u lekarza, po wykonanie badania obrazowego i kolejnej wizyty u lekarza jest dosyć rozległy. A jeśli byś przyszedł bezpośrednio do fizjoterapeuty? Niekiedy ból wywołują zupełnie inne dysfunkcje niż to co widzimy na badaniu obrazowym. Sugerując się samym RTG lub RM można błędnie ocenić przyczynę.
Przykład: pacjent skarży się na silny ból w okolicy lędźwiowo- krzyżowej, promieniujący do pośladka oraz wzdłuż tylno bocznej części uda aż do stopy. Wykonano badanie RM, wyszło kilka przepuklin w tym obrębie kręgosłupa . Diagnoza RWA KULSZOWA!
A co jeśli te przepukliny nie dają objawów bólowych ?

3. Manualne metody leczenia- pomyślcie teraz ile pieniędzy i zdrowia zaoszczędzicie poprzez zmniejszenie ilości przyjmowanych leków ? Niekiedy żołądek i jelita odmawiają posłuszeństwa. Jeśli przyczyna dolegliwości leży po stronie bardzo mocno spiętych mięśni, przyjmując leki działamy na likwidowanie objawu, którym jest ból. Przyczyna dalej zostaje…

4. Reedukacja posturalna- chyba każdy fizjoterapeuta patrzy na ludzi w inny sposób. Sam się na tym łapię, kiedy idę ulicą i obserwuję jak osoby się poruszają, jak stoją czy dźwigają przedmioty. Przyczyna bólu może być bardzo prosta- zła postawa, brak ruchu lub długotrwałe złe nawyki ruchowe. Trafiając do fizjoterapeuty na pewno poinstruuje Was, jak poprawić swoja postawę oraz ergonomię ruchu. Uwierzcie, proste rzeczy, które sprawiają nieziemską ulgę.

5. Ćwiczenia i trening- pod okiem fizjoterapeuty, ćwiczenia nabierają innego znaczenia. Analizując słabsze i mocne strony pacjenta jesteśmy w stanie ocenić nad czym trzeba pracować, co poprawić i jak wykonywać ruch. Zagłębiając się w anatomię oraz biomechanikę. Niekiedy ból pochodzi z dysproporcji pomiędzy siłą mięśni antagonistycznych. Wystarczy poinstruować nad czym należy się skupić i pracować. Idealnym połączeniem jest fizjoterapeuta, który zna się na zagadnieniach z zakresu treningu siłowego. Mamy wtedy większe pole do popisu. Trening wprowadza się w wielu przypadkach np. stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego, kiedy to większość czasu rehabilitacji można spędzić na treningu.