Activ-Med | Kształtowanie preferencji smakowych u dzieci
884
post-template-default,single,single-post,postid-884,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Kształtowanie preferencji smakowych u dzieci

Kształtowanie preferencji smakowych u dzieci

Około 1000 dni, tyle od poczęcia „budujemy” odporność naszego dziecka.

Piszę o tym dlatego, że już w trakcie ciąży kobieta mam realny wpływ zarówno na zdrowie jak i preferencje smakowe dziecka. Prawdą jest również stwierdzenie, że dziecko decyduje ILE zje, ale to rodzic decyduje CO, KIEDY i GDZIE.

 

 

Kształtowanie preferencji smakowych dziecka rozpoczyna się już w ciąży…

wewnątrzmacicznie przez płyn owodniowy, a następnie jest kontynuowane poprzez spożywanie pokarmu matczynego. Jak to się ma w praktyce? Jeżeli kobieta w trakcie ciąży spożywa dużo słodkich pokarmów, wpływa na rozwój i funkcjonowanie zmysłu smaku swojego malucha w konkretny sposób – dziecko będzie preferowało smak słodki. Dzieje się tak ponieważ wody płodowe zyskują słodki smak, który stymuluje noworodki do ich połykania. Smak gorzki je zniechęca.

 

 

Co więc powinna jeść kobieta w ciąży?

Przede wszystkim niskoprzetworzone produkty, warzywa (z naciskiem na te zawierające foliany), porcję owoców dziennie oraz pokarmy stanowiące dobre źródło omega-3 (np. podroby czy ryby). Temat diety kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących wymaga osobnego artykułu, dlatego jeśli jesteście zainteresowani dajcie znać w komentarzach!

Żywienie odgrywa kluczową rolę w rozwoju nerwowym i ogólnie w rozwoju dziecka (1. Kolb, B., J Can Acad Child Adolesc Psychiatry 2011. 2. Nyaradi, A. Frontiers In Human Neuroscience 2013). Warto dodać, że gdy rodzice są otyli dziecko ma 70% szans na bycie otyłym. Co ciekawe, gdy rodzice dziecka są szczupli, ryzyko otyłości wynosi zaledwie 10%. Daje do myślenia, prawda?

 

 

Co w sytuacji gdy dziecko przyszło już na świat a my planujemy rozszerzać jego dietę?

WHO przyjmuje, że rozszerzanie diety powinno rozpocząć się nie wcześniej niż przed 6 miesiącem życia dziecka. O samym rozszerzaniu diety napiszę osobny artykuł, natomiast w tym rozwinę kwestię preferencji smakowych u najmłodszych.
Od 6 do 12m-c życia jest to okres wrażliwości na nowe konsystencje.
12 – 24m-c życia – najważniejsza jest atrakcyjność wizualna posiłku.
Po 24m-c życia możliwe odrzucenie wcześniej tolerowanych pokarmów.

 

 

Karmienie piersią ma ogromny wpływ na preferencje smakowe dziecka z kilku względów.

Po pierwsze kształtuje prawidłową motorykę jamy ustnej.
Po drugie doświadczenia smakowe nabyte w trakcie karmienia naturalnego najprawdopodobniej korzystniej przygotowują do spożywania pokarmów stałych oraz sprzyjają ich akceptacji (Manella JA et al.
Flavor experiences during formula feeding are related to preferences during childhood. Early Human Development. 2002).
Po trzecie noworodki, których matki spożywały sok marchwiowy podczas ciąży i okresie laktacji, preferowały we wczesnym dzieciństwie płatki zbożowe o smaku marchwi w porównaniu z grupą kontrolną (Haller R et al.
(1999). The influence of early experience with Vanillin on food preferences later in life. Chemical Senses 24:456-457)

 


Jaki z tego morał?

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na staroć trąci. Coś w tym jest. Najważniejsze jest a więc, aby mądrze i zdrowo się odżywiać. Nasza dieta musi być przekrojowa, bogata w witaminy i minerały. Czym lepiej odżywiamy się my, rodzice, tym więcej korzyści będzie czerpać dziecko. W kolejnym artykule napiszę jakie produkty i kiedy wprowadzać, a na jakie należy uważać.

 

Pozdrawiam,
Piotr Tomeczek