Activ-Med | Mobilność
520
post-template-default,single,single-post,postid-520,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Mobilność

Mobilność

Temat mobilności jest jak najbardziej na czasie.
Każdy pisze, opowiada o mobility, stretchingu dynamicznym lub ćwiczeniach poprawiających ruchomość.

Jak to się przekłada na technikę ćwiczeń oraz jak mobilność może wykorzystać zawodnik w swojej dyscyplinie?


Co zauważyłem przez 5 lat pracy jako trener z zawodnikami i osobami trenującymi amatorsko daną dyscyplinę?

 

Większość osób trenujących amatorsko oraz startujących w jakichkolwiek zawodach posiada ogromne braki w mobilności.
Biodra, stawy skokowe, stawy ramienne czy zablokowany odcinek piersiowy kręgosłupa.

 

Założę się, że większość osób wykonując jakieś ćwiczenie odczuwa, że gdzieś coś ciągnie, trochę jest niewygodnie ale jak np. pochyli się bardziej w przód to problem znika. Znane?

 

Proste wytłumaczenie, kompensujemy sobie ruch tak aby naszemu ciału i naszym tkankom było wygodnie. Problem jest wtedy kiedy powtarzamy to nagminnie- kwestia czasu kiedy nasze tkanki odmówią posłuszeństwa.

 

Dobra, więc jak zbadać co nas ogranicza?

 

Jednym z podstawowych testów, który wychwyci nam praktycznie wszystkie błędy i pokaże, gdzie jest prawdopodobnie problem jest przysiad oraz jego wszelkie odmiany.


Wdawałoby się, że nic trudnego. Jednak kiedy przyjrzymy się jaką przyjmujemy postawę przed ćwiczeniem, jak wygląda tor ruchu oraz pozycja końcowa to już mamy praktycznie cały test diagnostyczny.

Jeśli Twoja postawa na samym początku jest nieprawidłowa, występuje np. protrakcja głowy i barków, brzuch nie trzyma napięcia, tyłek jest wysunięty do tyłu , kolana i stopy się zapadają – ZAPOMNIJ, że wykonasz przysiad poprawnie.

Jak widać już na samym początku można spalić ćwiczenie.
Jeśli podczas pozycji na samym dole, pochylasz się w przód, kolana ciągną do środka, piety odrywają od podłoża to już można szukać problemu w biodrach lub stawach skokowych.

Masz obciążenie na sztandze i wstając z nim do góry tułów leci do przodu- prawdopodobnie twoje mięśnie kulszowo goleniowe oraz pośladkowe są zbyt słabe. Ciężar przechodzi na mięśnie czworogłowe co może prowadzić chociażby do przeciążeń w obrębie kolan.

Powtarzając taki wzorzec ruchu jeszcze bardziej osłabiasz niewydolne mięśnie.
Trzeba zdać sobie sprawę, że ograniczenia ruchomości przekłada się w znacznym stopniu na wytwarzanie mocy oraz wyniki siłowe.

Więc jeśli masz problem z progresją siły w podstawowych ćwiczeniach warto się przyjrzeć mobilności.

Siła jest nam potrzebna do biegania, utrzymania postawy podczas danej dyscypliny, wytwarzania mocy podczas skosu, uderzenia lub chwytu przeciwnika.

Sami widzicie, że rozwiązanie problemu z kształtowaniem siły może mieć podłoże już na samym początku oraz w naszym wzorcu ruchowym. Na nic zaawansowane metody treningowe jeśli
zaniedbamy nasza ruchomość.

Warto się nad tym zastanowić !