Activ-Med | Terapia mięśniowo-powięziowa
2535
post-template-default,single,single-post,postid-2535,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Terapia mięśniowo-powięziowa

Terapia mięśniowo-powięziowa

👉🏻 Terapia mięśniowo- powięziowa
Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapii nie tylko powinniśmy dobrze zdiagnozować pacjenta ale także umiejętnie dostosować techniki terapii do danego przypadku. 💆🏻‍♀️
Jedną z wielu metod terapii manualnej jest ROZLUŹNIANIE MIĘSNIOWO-POWIĘZIOWE.
Technika bardzo skuteczna, a zarazem delikatna. Stawiająca głównie na usunięcie restrykcji i napięć w obrębie układu mięśniowo- powięziowego.
Dlaczego jest to takie ważne? 🤔
Wyobraź sobie, że nie ma osoby idealnej, symetrycznej. Każdy z nas ma w swoim ciele wypracowane kompensacje i napięcia, które zostały utrwalone przez bardzo długi czas. Wiąże się to z tym, że pomimo, że czujemy się bardzo dobrze w swoim ciele, to jednak jeden rejon ciała, w którym mamy ograniczony ruch musi być nadrobiony w innej części ciała aby zachować równowagę.
Czasem czujemy, że stoimy prosto, jednak kiedy spojrzymy w lustro, dopiero wtedy zauważamy, że nasze ciało nie jest symetryczne. Głowa przechylona w bok, nierówna linia barków, wcięcia w talii są nierówne, miednica jest skręcona, jedno kolano ucieka do środka. Co oczywiście może mieć bardzo niekorzystny skutek.
Gdy będziemy pracować, siedzieć, poruszać się w „niewłaściwej” pozycji, nasze ciało będzie doświadczać nadmiernych przeciążeń w miejscach, które są „zablokowane”. Taki stan rzeczy prowadzi do tego, że ból prawdopodobnie pojawi się w miejscu, które ten ruch będzie chciało w pewien sposób nadrobić. Przykład, złe ustawienie zbieżności kół w samochodzie. Podczas jazdy oba koła się kręcą ale jedna opona będzie o wiele bardziej zużyta.
👉🏻 Terapia mięśniowo- powięziowa polega na wyczuciu tkanek i miejsc nadmiernie napiętych, a także rozciąganiu ich aby usunąć napięcia. Cała terapia jest delikatna, przyjemna i powolna. Terapeuta swoim dotykiem „wchodzi” delikatnie w tkanki i przesuwa je w określonym kierunku. Gdy poczuje opór tkanki, pozostaje w tym ułożeniu, cały czas próbując przesunąć tkankę. Czeka aż ciało samo się podda terapii, a tkanka zacznie się rozluźniać. Tym samym dłoń terapeuty powoli zapada się w miejscu terapii. Towarzyszy temu luz tkankowy i zniwelowanie wyczuwalnej bariery oporu.
Cała terapia jest bezbolesna i przyjemna dla pacjenta. Często po terapii, pacjent odczuwa nowe doznania ze swoim ciałem. Bardzo często czuje się nie swojo w swoim ciele, wytrąciliśmy go z jego pseudo naturalnej postawy ciała. Po zniwelowaniu napięć, pacjent może mieć uczucie, że jego postawa ciała jest „krzywa”, a czasem towarzyszą temu zaburzenia równowagi. Dzieje się tak dlatego, że usunęliśmy miejsca wzmożonego napięcia i daliśmy pacjentowi nowe ustawienie tkanek.
👉🏻 Terapia mięśniowo- powięziowa może być skuteczna w:
– bólach głowy i karku
– uczuciu napięcia w obrębie barków i ramion
– bólach kręgosłupa i stawów
– bólach mięśni
– nawracających kontuzjach/
– zaburzeniach oddychania
– bólach w obrębie jamy brzusznej
– szybkiej męczliwości mięśni
i wielu innych.
-Mateusz Kawalec