
Tipy treningowe – chwyt zamkowy
0 comments
HOOK GRIP inaczej chwyt zamkowy/ chwyt na zamek.
To rodzaj uchwytu stosowany między innymi w takich ćwiczeniach jak martwy ciąg, rwanie czy podciąganie na drążku. Specyfika tego chwytu polega na tym, że kciuk zostaje dociśnięty palcem wskazującym, niekiedy także palcem środkowym do sztagi. I w takim ułożeniu dłoń zostaje zaciśnięta na sztandze.
Takie ułożenie dłoni jest bardzo często stosowane w celu poprawy siły i pewności chwytu. Przy chwycie klasycznym, niekiedy nasz chwyt jest zbyt słaby, przez co dłoń się otwiera. Często widuje się jak przy podnoszeniu bardzo dużego ciężaru sztanga powoli wysuwa się z dłoni zawodnikowi, gdzie zawodnik ratuje się utrzymaniem sztangi są samych zgiętych opuszkach palców. Między innymi odpowiedzialna za to jest siła mięśni zginaczy palców oraz zginaczy nadgarstka, która nie jest wystarczająca do utrzymania dużego ciężaru.
Wyobraźcie sobie, że zawodnik wykonuje rwanie, podczas, którego sztanga wyślizguje się mu z dłoni. Już samo wyobrażenie pachnie poważną kontuzją. Dlatego można się wspomóc bardzo prostymi technikami. Chwyt zamkowy daje dodatkowy support poprzez specyficzne ułożenie palców. Kciuk, który znajduje się wewnątrz, zostaje dociskany przez sztangę do palca wsjazującego. Co z jednoczesnym zacisnieciem dłoni daje zamknięty obwód, który jest ciężej rozerwać. Minusem takiego uchwytu, niekiedy jest ból w obrębie kciuka i stawu sródręczno paliczkowego.
Aby zminimalizować dolegliwości bólowe oraz zwiększyć pewność chwytu, często obkleja się kciuk plastrem (lepcem) . Daje to dodatkowe usztywnienie oraz zwiększa siłę tarcia, przez co chwyt jest ciężej rozerwać. Jeśli macie problem z utrzymaniem ciężaru, dłoń się otwiera i czujecie, że dacie radę wykonać jescze kolejne powtórzenia, śmiało spróbujcie zastosować chwyt zamkowy. Na pewno poprawi to wasze wyniki❗
-Mateusz Kawalec