Activ-Med | Trening, a ból kolan.
544
post-template-default,single,single-post,postid-544,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Trening, a ból kolan.

Trening, a ból kolan.

Jedną fundamentalną zasadą jest to, że kolano to wypadkowa biodra i stawu skokowego.
Jeśli odczuwasz ból w okolicy kolan po pierwsze zerknąłbym
na staw biodrowy i skokowy.

 

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

 

Odpowiedź jest prosta. Staw biodrowy jest stawem kulistym, który ma ogromny zakres ruchu w każdej płaszczyźnie.

 

 

Staw skokowy składa się ze stawu skokowego górnego oraz dolnego. Odpowiadają one kolejno za ruchy zgięcia i wyprostu czyli stanie na piętach i na palcach oraz za ruchy na boki- stanie na bocznej krawędzi stopy lub na przyśrodkowej.
Oba te stawy działają jako całość. Czyli możliwe są ruchy zgięcia grzbietowego stopy wraz z ruchem na bok. Jak widać ruchomość jest także ogromna.

 

 

Staw kolanowy. Staw zawiasowy, działający w jednej osi ruchu- zgięcie i wyprost. Ruchomość w porównaniu do poprzednich stawów niewielka. W obrębie kolana jest mnóstwo struktur, które trzymają je stabilnie aby nie „uciekło”.

 

 

Aby wszystko działało prawidłowo, podczas ruchu stawy musza przyjąć obciążenie współmierne do ich budowy oraz ruchomości. Sprawdzi się to tylko wtedy kiedy ruchomość
w stawach będzie zachowana.

 

 

Teraz wyobraź sobie, że jeden z ruchów w stawie biodrowym lub skokowym jest zablokowany lub nie możesz go wykonywać z powodu słabej mobilności. Organizm działa jako całość więc postara się skompensować ten ruch, nadrabiając ruchomość
i przenosząc obciążenie na najbliższy staw. W obu przypadkach jest to staw kolanowy (gdzie ruchomość jest niewielka w stosunku do sąsiednich stawów).

 

 

Wiele mięśni przyczepia się w obrębie dwóch stawów kończyny dolnej np. pomiędzy stawem biodrowym i kolanowym lub stawem kolanowym i skokowym.
Jeśli ruchomość jest ograniczona, naturalna reakcją jest,
że jeden mięsień nie działa tak jak powinien, a drugi nadrabia. Przez co dochodzi do przeciążeń, a ból pojawi się
w najsłabszym ogniwie.

 


Kolano przyjmie nierównomierne obciążenia niż jest w stanie udźwignąć, starając się przy tym nadrobić ograniczoną ruchomość, często kosztem ryzyka kontuzji.

 

 

Prosta porada, która może wiele wyjaśnić