Activ-Med | Zasada 80 na 20
2468
post-template-default,single,single-post,postid-2468,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Zasada 80 na 20

Zasada 80 na 20

Przy okazji moich pierwszych postów na stronie (https://www.facebook.com/…/a.103148…/103884198234324/… ),wspominałam Wam o zasadzie 80 na 20, podczas stosowania diety redukcyjnej. ?
Czym jest ta zasada i czy sprawdzi się u każdego? ?
Najprościej mówiąc – zasada ta opiera się na spożywaniu w 80% pełnowartościowej i niskoprzetworzonej żywności, zaliczanej powszechnie do „zdrowej”, a w 20% tak zwanych produktów „rekreacyjnych”. ?????
Do produktów „rekreacyjnych” możemy zaliczyć te teoretycznie „zakazane na diecie” między innymi czekoladę czy chipsy czy co tam chcecie i lubicie. ?
Jak to wyglada w praktyce? ?
Takie produkty jak czekolada czy batonik raz na jakiś czas po prostu możemy „wliczyć” w bilans kaloryczny. ?
Ja na przykład codziennie uwzględniam w swoim jadłospisie 20 g czekolady, bo ją po prostu lubię i to, że mam ją na codzień w swoim jadłospisie, sprawia, że później nie rzucam się na jedzenie jak szalona. ?
Jakiś czas temu nawet wliczałam sobie burgera z McDonald”a bo miałam ochotę, a zdecydowanie lepiej jest to uwzględnić, niż zjeść dodatkowo. Dietetyk też człowiek i tak samo jak wy – lubię czasem zjeść coś niekoniecznie FIT, ale jednocześnie chcę też dbać o sylwetkę. ??
Oczywiście żeby nikt nie zrozumiał mnie źle ?? nie chodzi o to, żeby zamiast dwóch posiłków dziennie, codziennie spożywać lody czy chipsy. ?
Bazujemy głównie na produktach niskoprzetworzonych i pełnowartościowych! ???
Wtedy jeśli uwzględnimy kawałeczek czekolady w trakcie dnia, czy raz w tygodniu zjemy sobie na kolacje burgera dopasowanego w dzienny bilans kalorii, to naprawdę nic się nie stanie i dalej możemy osiągać zamierzony cel! ??
Uwaga ?? zamierzony cel będziemy osiągać jeśli to jak już wspomniałam BĘDZIE UWZGLĘDNIONE W BILANSIE KALORYCZNYM!
Jeśli będzie to dodatkowy posiłek/przekąska i będzie to zbyt często, wtedy możemy wejść w nadwyżkę kaloryczną i nie osiągać zamierzonego celu jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej. ?‍♀️
Co nam daje stosowanie zasady 80/20? ?
Przede wszystkim spokojną głowę! ? A odpowiednio nastawiona psychika w okresie redukcji tkanki tłuszczowej jest bardzo ważna. ?
U kogo taka zasada może się nie sprawdzić? ?
-U osób z różnymi jednostkami chorobowymi.
-U osób, które nie radzą sobie ze spożywaniem na przykład słodyczy i nie są w stanie zakończyć na jednym kawałku czekolady.
-U osób, które nie wiedzą jak wliczać takie produkty rekreacyjne do dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Jakie ryzyko niesie za sobą stosowanie tej zasady? ?
Jeśli zaczniesz zbyt często uwzględniać takie produkty i zaczną one zastępować Twoje posiłki, możesz być po prostu głodny/a. Zazwyczaj są to produkty, które mają dosyć małą objętość, a zawierają sporo kalorii. Raczej się nimi nie najadamy, więc jeśli już chcemy stosować taką zasadę to bardzo rozsądnie, żeby nie spowodowało to efektu odwrotnego czyli „rzucenia się” na jedzenie. ?
Pamiętajcie, że zdrowie to nie tylko odpowiednia dieta – zdrowie to również dobre relacje z jedzeniem. ?
Paulina Kawalec ??