Activ-Med | Zespół skrzyżowania górnego
946
post-template-default,single,single-post,postid-946,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

Zespół skrzyżowania górnego

Zespół skrzyżowania górnego

Ból głowy, karku, ramion oraz ból w okolicach klatki piersiowej i kręgosłupa w odcinku piersiowym to jedne z częstych dolegliwości, na które skarżą się pacjenci odwiedzający Gabinet Activ-Med.
Zazwyczaj, wyżej wymienionym objawom towarzyszy charakterystyczna postawa ciała pacjenta, która wygląda następująco:
– głowa i szyja wysunięta do przodu (protrakcja)
– ramiona uniesione do góry w kierunku uszu i wysunięte do przodu
– klatka piersiowa zapadnięta
– nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, pozycja zgarbiona ( pogłębiona kifoza).
Do tego dochodzi wiele ograniczeń w ruchomości kręgosłupa, stawów i tkanek. Jeśli u pacjenta występują poszczególne objawy, a  jego postawa jest zbliżona do tej opisanej wyżej to bardzo możliwe, że występuje u niego ZESPÓŁ SKRZYŻOWANIA GÓRNEGO.
Zespół ten charakteryzuje się nadmiernym napięciem i przykurczem mięśni w obrębie karku, szyi, ramion i klatki piersiowej oraz nadmiernym rozciągnięciem i rozluźnieniem mięśni antagonistycznych: mm. okolicy środkowej części grzbietu, mm. stabilizujących łopatki, rotatory zewnętrzne stawu ramiennego oraz mm. głębokie szyi odpowiadające za ruch zginania.
Przyczyną zespołu skrzyżowania górnego najczęściej jest długotrwała pozycja siedząca lub stojąca, brak ruchu i aktywności fizycznej.  Osłabienie niektórych mięśni posturalnych, deficyt w sile mięśni, a także stres, przemęczenie czy bardzo słaba regeneracja.
Najczęstszą grupą osób cierpiących na w.w. zespół są pracownicy biurowi, osoby pracujące w jednej pozycji lub wykonujące cały czas jeden ruch podczas pracy.Taka postawa niesie za sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich są trudności w trakcie oddychania poprzez długotrwałą tzw. postawę „zamkniętą” . Pogorszona jest wymiana gazowa w organizmie i tkankach. Osłabiona zostaje praca przepony oraz narządów wewnętrznych.
Pozycja taka predysponuje do pojawiania się urazów  np. ból w obrębie stawu ramiennego, duże obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz często pojawią się ból rwący, ciągnący się wzdłuż pleców oraz w klatce piersiowej.
W takich przypadkach należy  zadbać o swoje ciało poprzez odpowiedni trening, gimnastykę, ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające. Warto zastosować ćwiczenia oddechowe oraz różne formy relaksu. Podczas pracy należy raz na godzinę zmienić pozycję, wykonać uchy rozciągające mięśnie lub krótką gimnastykę stawów połączoną z głębokimi oddechami.
~Mateusz